Nu säljer dem IncRev till entreprenören Stefan Alvarsson och Nordic Amazing Group – målet är att omsätta 250 miljoner om tre år och växa stort internationellt
2019 formades Jönköpingsparet Sandra-Stina och David Vesterlund SEO-bolag IncRev. En nischaktör som hjälper svenska och internationella bolag att sticka ut i toppen av sökmotorhierarkin i en tid när många kämpar med sin digitala marknadsföring.
Paret som tagit marknaden med storm inom SEO
De senaste åren har framgången varit ett faktum med flera stora globala varumärken i över 35 länder, och bolaget stängde förra året en bra bit över 75 miljoner kronor. 2024 blev man också Gasellvinnare i Jönköpings län av Dagens Industri. Nu går entreprenören Stefan Alvarsson och hans Nordic Amazing Group in och förvärvar hela IncRev med målet att växa stort internationellt och mer än dubbla koncernens tillväxt på kort tid. Sandra-Stina och David går även in i befintliga ägargruppen hos Nordic Amazing Group parallellt med att de blir kvar operativt i IncRev framåt som VD och CMO.
– Vi har länge inspirerats av IncRevs innovationskraft. Genom att förena våra team kan vi ge våra kunder ännu mer värde och skapa lösningar som gör verklig skillnad. Målet är att växa till 250 MSEK inom tre år, säger Stefan Alvarsson, grundare av Nordic Amazing Group.
Stefan Alvarsson, grundare av Nordic Amazing Group och även One Partner Group har under de senaste två decennierna etablerat sig som en av Sveriges mest drivande entreprenörer inom digitala tjänster, rekrytering och bemanning. Nordic Amazing Groups erbjudande handlar om digital marknadsföring genom SEO, Google Ads, sociala medier och webbutveckling. Idag omsätter koncernen över 100 miljoner och innefattar bolagen Oas, Finnmera, Booster och Wiseweb. Med IncRev får man tillgång till ny spetskompetens, innovationskraft och en stark internationell kundbas som blir viktig i en internationell expansionsstrategi. Några marknader som står i fokus framåt är Centraleuropa och UK där det märks tydligt att många satsar just nu. Nordic Amazing Group siktar att förvärva minst två bolag utanför Sverige men i Skandinavien till 2028.
– Vårt mål har sedan start varit att bli en stor aktör internationellt som ständigt ligger nära utvecklingen och kan hjälpa bolag att på riktigt växa. Att nu bli en del av ett större sammanhang som har lika höga ambitioner som vi känns som rätt steg fram, säger Sandra-Stina Vesterlund, grundare och tidigare VD på IncRev.




