Vita husets tidigare cybersäkerhetsledare samarbetar med Semperis för att hjälpa till att stärka upptäckt och svar på identitetshot (ITDR) i den offentliga sektorn
IT-säkerhetsföretaget Semperis tillkännager att den tidigare nationella cyberdirektören Chris Inglis ansluter till Semperis strategiska rådgivande styrelse.
Inglis ska stödja företaget i uppdraget att leverera branschens mest omfattande försvar av identitetssystem, med särskilt fokus på att skydda kritisk infrastruktur för USA och dess allierade runt om i världen.
Med en heltäckande strategi för försvar före, under och efter en attack erbjuder Semperis branschens mest omfattande säkerhetsteknologi för hybrid Active Directory och andra identitetssystem, kombinerat med expertis för incidenthantering.

Chris Inglis
”Ransomware och identitetsbaserade attacker ökar, och ingen är immun”, säger Inglis. ”Tyvärr är organisationer inom den offentliga sektorn huvudsakliga mål för cyberattacker på grund av vanliga sårbarheter, inklusive felaktiga konfigurationer av äldre infrastruktur, brist på expertis för identitetssäkerhet och begränsade resurser. Jag ser fram emot att arbeta med Semperis för att ta itu med det ökade behovet av upptäckt och hantering av identitetshot bland statliga, lokala och federala myndigheter.”
Chris kommer till Semperis efter en framgångsrik karriär inom den amerikanska militären och regeringen, inklusive tjänstgöring som landets första nationella cyberdirektör och som biträdande direktör för National Security Agency. Innan han avgick som National Cyber Director tidigare i år ledde han arbetet med president Joe Bidens nationella cybersäkerhetsstrategi. Han har mottagit ett flertal utmärkelser för sin tjänst, inklusive presidentens nationella säkerhetsmedalj, US Air Force Distinguished Service Medal och Presidential Rank Award for Distinguished Service vid två tillfällen.
”Chris vet vad som krävs för att hålla kritiska system, infrastruktur och sektorer motståndskraftiga mot cyberattacker”, säger Semperis vd Mickey Bresman. ”Hans meritlista talar för sig själv. Vi är otroligt glada som har tillgång till hans kunskap och stöd när vi fortsätter att skala och leverera på den stora efterfrågan på identitetsbaserade säkerhetslösningar i den offentliga sektorn.”